Yüksekokul Müdürümüz Öğr. Gör. Şennan ASLAN'ın 2017-2018 Mezuniyet Töreni Konuşması

07 Haziran 2018, Perşembe 446

Sayın Rektörüm,

Sayın Belediye Başkanım,

Sayın Başsavcım,

Ordumuzun ve Emniyetimizin Değerli Mensupları,

Şavşat’ımızın çok kıymetli yöneticileri, ilçemizde bulunan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının sayın yöneticileri, değerli mesai arkadaşlarım, kıymetli basın mensupları, birbirinden değerli anneler ve babalar, değerli misafirlerimiz ve çok kıymetli öğrencilerimiz.

    Artvin Çoruh Üniversitesi Şavşat Meslek Yüksekokulu 2017-2018 akademik yılı mezuniyet törenine teşrifleriniz için sizlere gönülden teşekkür ediyor, saygılar sunuyor, hoş geldiniz diyorum.

    Konuşmama başlamadan önce başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, bu ülke için canını feda etmiş bütün şehitlerimizi şükran ve rahmetle; gazilerimizi minnetle anarak başlamak istiyorum.

     Sevgili gençler umutlarınızı yeşerttiğiniz, hayata dair beklentilerinizi gerçekleştirmek için çaba sarf ettiğiniz Şavşat Meslek Yüksekokulundan bu dönem sonu itibariyle mezun oluyorsunuz.

     Anadolu’nun kadim bilgelerinden Nasrettin Hoca’nın tüm insanlık için ortak bir sofra kurma çabası içinde göle maya çalması gibi; bizlerde eğitim yuvalarımızda, evrensel ve aynı zamanda yerli, o kadar da milli bir bilginin mayasını salih niyetle genç dimağlara çalmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda bilginin gölü olma arzusunda olan Şavşat Meslek Yüksekokulu iki yıl gibi kısa bir süre içinde ciddi bir yol almıştır.

     2016-2017 Eğitim Öğretim yılında bir müdür, üç öğretim elemanı, bir memur ile akademik hayata yaşlı bakım programı ile yola çıkan okulumuz, bugün bir müdür, dokuz öğretim elemanı ve dokuz farklı idari personel ve eklenen iki farklı program ile eğitim ve öğretimine daha güçlenerek devam etmektedir.

     2016 yılında benim de öğrencim olan Dr. Öğr. Üyesi Aşkın Göktürk’ün kurucu müdürlüğü ile başlayan (Bu arada öğrencim Dr. Öğr. Üyesi Aşkın Göktürk’e yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim.) eğitim serüvenimiz 2017 Şubat ayında öğrencimden devraldığım bayrağı daha da yüceltmek için bazı girişimlerde bulunduk. Yaptığımız ilk icraat okulumuzun binasını ve arsasını devralmak oldu. Çünkü okulumuz beş yıllığına geçici tahsisliydi. Biz onu 06.03.2017 tarihi itibariyle Artvin Çoruh üniversitesine Meslek Yüksekokulu olarak kullanılması amacıyla kesin tahsisini gerçekleştirdik. Bu süreçte katkılarını, emeğini bizden esirgemeyen başta sayın vekilimiz ve sayın rektörümüze teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.

   Okulumuzun kuruluş aşamasında gerekli şartların sağlanması için emek sarf eden Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneği başkanı sayın Abdül Kadir Öztürk ve yöneticilerine, köy muhtarlarımıza, Şavşat halkına, il dışında bulanan ilçe derneklerine ve bu konuda yardımlarını esirgemeyen, yol gösteren bütün değerli insanlara kurumumuz adına ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ederim.

     2017 güz döneminde öğrencilerimizin yaşadığı yurt sorunu milli eğitim lojmanlarının öğrencilerimize yurt olarak geçici tahsisi ile aşıldı. Bu süreçte sürekli yanımızda olan sayın kaymakamımıza, ulaşım sorununu çözmemizde büyük destek sağlayan sayın belediye başkanımıza, emekli eğitimci ve siyaseten hizmetlerine devam eden Ethem Hocama, tahsis sürecinde yardımcı olan ilçe milli eğitim müdürümüze ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ederim.

     2018-2019 tarihinden itibaren faaliyete geçecek olan, söğütlü mahallesinde bulunan milli eğitim yurdunun, Kredi Yurtlar Kurumuna devri ile yurt sorunumuz kalıcı olarak çözülmüştür. Yurdumuz 120 öğrenci kapasiteli kız yurdu olarak planlanmıştır. Bu yurdun tahsisinde maddi ve manevi desteğini bizden esirgemeyen, her türlü yardımı sağlayan sayın milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’ya ve görüşleriyle bize sürekli destek olan sayın rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki Hocama, sayın kaymakamım Emre Yalçın Beye en içten teşekkürlerimi arz ederim.

    Ayrıca sayın kaymakamımdan aldığım bilgiye göre Kızılay faaliyetlerinde kullanılan binanın erkek öğrencilerimiz için Kredi Yurtlar Kurumuna tahsis edildiği müjdesini vermekten gurur duyuyorum. Ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederim.

    Okulumuzun gelişim sürecinde her zaman desteklerini gördüğümüz Şavşat esnafına ve halkına yani bu süreçteki isimsiz kahramanlara kendim ve kurumum adına ayrıca teşekkür ederim.

    Eğitimimizin teorik kısmından ayrı görmediğimiz pratik kısmı olan staj ve uygulama derslerimiz süresince bizlerden desteğini esirgemeyen orta öğretim sürecinde İngilizce öğretmenliğini de yapmış olduğum Şavşat devlet hastanesi başhekimi Op. Dr. Gürol Köroğlu beye ve bütün çalışanlarına; ayrıca Şavşat Naime Yılmaz Huzurevi yöneticilerine, çalışanlarına ve orada ikamet eden, öğrencilerime engin tecrübelerini aktararak hayat dersi veren değerli büyüklerimize tek tek teşekkürlerimi sunarım.

   Okulumuz hali hazırda yaşlı bakımı programı ile birlikte 2018-2019 eğitim öğretim yılında sosyal güvenlik ve sağlık kurumları işletmeciliği programlarına öğrenci alımı için YÖK’e dosyalarımızı sunduk ve öğrenci alımı için onay beklemekteyiz. İnşallah seneye üç bölüm ve 150 nin üzerinde öğrenci ile eğitim öğretimize devam edeceğiz.

   Şuan itibariyle faaliyet gösteren yaşlı bakımı programından mezun olan öğrencilerin neler yapabileceği merak konusu olmuştur. Bu öğrencilerimiz farmakoloji, fizyoloji, anatomi ve tıbbi terminoloji gibi derslerle insanın belli bir yaştan sonra da kaliteli bir hayat sürdürebilmesi adına gereken bütün formasyon ile donatılmışlardır. Hastalıkları tanıma, şeker ve tansiyon ölçme, ilk ve acil yardım müdahalelerinde bulunabilme, hasta bakımı, ilaç takibi gibi konularda yetkin hale gelmişlerdir. Okulumuzdan mezun olduktan sonra eğitim kariyerine devam etmek isteyen öğrencilerimiz hemşirelik ve beslenme/diyetetik gibi lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

   Sevgili Gençler! Bugün itibariyle meslek hayatına ilk adımlarınızı atmak üzeresiniz. Buradan edinmiş olduğunuz bilgiler ışığında konusu insan olan, dahası rabbimin İsra suresi 23.ayetinde emrettiği gibi “ anne ve babaya iyilikle davranmayı ve hatta onlara öf bile dememe” şiarı ile bir meslek icra edeceksiniz. Bu misyonun farkında olmanız çok önemlidir. Çünkü bizim toplumumuzda yaşlı insanlar aynı zamanda bilgeliğin de sembolüdür.

   Örnek olarak, Savaş dönemlerinde ülkemizin muhtelif yerlerinde düşman zulmünden kaçmak isteyen halka karşı toplumun yaşlı ve bilge insanları o bölgenin yöneticileriyle de konuşarak, halkı mücadeleye çağırma ve ikna etmede, manevi olarak desteklemede önemli roller oynamışlardır. Hatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu durumu çok iyi bildiğinden yaşlılarımıza yönelik şu veciz sözü söylemiştir: “bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin önemli kıstasıdır”.

    Gençler! Unutmamalıyız ki dünya üzerinde uğruna en çok kan dökülen bir bayrağın altında yaşamaktayız. İnsanlık tarihi bize göstermiştir ki vatansız yaşamak mümkün değildir. Özellikle son dönemlerde yaşadığımız ve büyük ölçüde atlattığımız badirelerde gösteriyor ki bizi biz yapan değerlere sahip çıkmamız iyi bir insan ve vatandaş olmanın gereğidir. Bir ülkede yaşayan insanların birbirlerine din, dil, cinsiyet, etnisite ayrımı gözetmeksizin sadece insan olduğu için değer bulduğu, yaratılanın yaratandan dolayı sevildiği bir dünyada yaşamak ve bunun mücadelesini vermek en büyük şiarınız olsun.

     Saygı değer anneler ve babalar! Sizin aile içinde vermiş olduğunuz insan sevgisi ve büyüğe saygı anlayışının üzerine biz de çağdaş ve bilimsel bir donanım, tıbbi bilgiler ile yetiştirdiğimiz öğrencileri bugün mezun ediyoruz. Bu evlatlarımızla ne kadar gurur duysak azdır. Onlar ülkemize, milletimize hizmet etme adına yetişmiş bireylerdir. Hiçbir zaman dualarınızı esirgemediğiniz yavrularınızı iki yıldır Şavşat’ta misafir ettik. Bugün emanetlerinizi ülkesine ve milletine hizmete hazır halde sizlere donanımlı bir şekilde teslim ediyoruz. Buraya kadar zahmet edip, çocuklarınızın ve bizlerin en güzel gününde bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.

   Şavşat Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerimiz Üniversitemizin bünyesinde düzenlenen çeşitli spor müsabakalarında masa tenisinde bayan kategorisinde ikincilik ve dördüncülük, erkek kategorisinde üçüncülük, ses yarışmasında beşincilik ve bayanlar voleybol turnuvasında ikincilik elde etmişlerdir. Öğrencilerimi sorumluluk bilinci ve kurum anlayışıyla vermiş oldukları mücadeleden dolayı kutluyorum.

     Buraya kadar zahmet edip gelen bütün misafirlerimize tekrardan teşekkür ediyor, saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.